19 Nis 2019

Fortigate IP MAC Eşleştirme FORTIOS V6

Fortigate’te IP adresini MAC Adresine Göre Atama v6

Kullanıcıların IP adreslerini değiştirmelerini ve IP adresi çakışmalarına veya IP adreslerinin yetkisiz kullanımına neden olmalarını önlemek için, Fortigate üzerinde IP adresini DHCP sunucusu kullanarak belirli bir MAC adresine bağlayabilirsiniz.

Cihazının MAC adresi ve bağlantı tipi tarafından tanımlanan belirli bir kişinin IP adresini ayırmak için CLI kullanabilirsiniz. Fortigate’ki DHCP sunucusu bu ayarları yaptığınız takdirde her zaman ayrılmış IP adresini kullanıcıya atayacaktır. Tanımlayabileceğiniz ayrılmış adreslerin sayısı, FortiGate modeline bağlı olarak 10 ila 200 arasındadır.

Arayüzdeki bir DHCP sunucusunu Ağ (Network)> Arayüzler’e (Interface) giderek ayarladıktan sonra , seçenekleri genişletmek için Gelişmiş’in yanındaki mavi oku seçin . Sistemin MAC adresini biliyorsanız, eklemek için Yeni Oluştur’u (Create New) seçin veya sistem zaten bağlıysa, listeden bulun, onay kutusunu seçin ve DHCP İstemci Listesinden Ekle’yi (Add from DHCP Client List)  seçin .

Bir adresi CLI’de bir MAC adresiyle de eşleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, Kullanıcı1 için 10.1.0.34 IP adresi MAC adresine 00: F1: 0F: 30: SD: 4F olarak atanmıştır.

config system dhcp reserved-address

edit F1SAVAS

set ip 10.1.0.34

set mac 00: F1: 0F: 30: SD: 4F

set type regular

end

 

Savaş Demir teknik@f1teknoloji.com.tr

Yayınlanan yazıların ve videoların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.