Ağ operasyonları merkezi (NOC) ve güvenlik operasyonları merkezi (SOC) çözümleri entegre edilerek BT süreçleri ve güvenlik operasyonları nasıl otomatikleştirilir?

Günümüzde kurumlar, dışarıdan ve içeriden gelen ataklara karşı onlarca güvenlik ürünü konumlandırmak zorunda kaliyor, zamanla yönetilmesi güç bir hale gelen bu kompleks yapı; güvenlik ekipleri için günlük iş akışının ve olay müdahalesinin en büyük problemi oluyor.

Fortinet’in Log Yönetim ve SIEM çözümü olan FortiSIEM’in BT süreçlerini ve güvenlik operasonlarını otomatikleştirmek için NOC ve SOC çözümlerini entegre ederek nasıl bir araya getirmektedir. Görünürlük, korelasyon ve iyileştirme fonksiyonlarının tümü tek ekran üzerinden ölçeklenebilir bir platform üzerinde gelmektedir. FortiSIEM kullanılarak, ağ ve güvenlik operasyonlarını yönetmenin karmaşıklığı basitleştirilir, değerli olan insan kaynağı kullanımı azaltılırarak ihlal tespiti iyileştirilir. Dünya çapındaki ihlallerin % 80’i, beceri eksikliği ve olay bilgisi gürültüsü nedeniyle tespit edilememektedir. FortiSIEM, olay müdahele süresini kısaltarak ve ihlalleri oluşmadan proaktif şekilde durdurmak için çapraz korelasyon, makine öğrenimi ve kullanıcı/varlık davranış analizi (UEBA) fonksiyonlarını sağlamaktadır.

FortiSOAR ile olay yönetimi kolaylaşıp, otomasyon ve kullanım kolaylığı sayesinde olay müdahale süreleri kısalır. “Playbook” yönetimi ile herhangi bir programlama ve kodlamaya ihtiyaç duymadan görsel akış diyagramları oluşturabilir ve ihtiyaçlarınız yönünde FortiSOAR platformu, üçüncü taraf ürünlerle entegre edilebilir. Önceden hazırlanmış prosedürler ile yapılacak analiz işlemlerinin süresi kısaldığından zamandan tasarruf edilir.