20 Kas 2013

Fortinet Admin Şifre Geri Alma – Fortinet Admin Şifre Kurtarma (Fortinet admin password recovery)

Fortinet Password Resetleme

Asagida anlatilan islemler,  Fortigate’in admin parolasi unutuldugu  veya bilinmedigi durumlar içindir.Bu islemler Fortinet’in tüm ürünlerinde kullanilabilir.

1.      Fortinet Fortigate,Fortimail,Fortianalyzer gibi ürünlerin tümünde parola kurtarma islemi yalnizca konsol  baglantisi ile yapilabilir.

2.     Console ile baglandiktan  ve cihaz yeniden baslatildiktan sonra  kullanici adi ve parola asagidaki gibi girilir ve parola degistirilir.Bu esnada 30 saniyelik bir süre içerisinde aþaðıdaki gibi kullanıcı adı ve þifresini girmelisiniz

User Name      : maintainer

Password        :bcpb+seri no

 

Kullanici adi ve parola girilirken küçük büyük karakter ayrimi yapilmaktadir. Seri numarasinda ki karakterler aynen girilmelidir. örnegin bcpbFGT60B3908637781 gibi.

 Islemleri adim adim yapalim;

1.Fortigate konsol kablosu ile baglaniyoruz. Hyperterminal (Windows) programlarindan biri ile (9600, 8, none, 1, none) baðlaniyoruz.,

2. Fortigate in power kablosunu çikartip tekrar takiyoruz. Konsol ekraninda Fortigate’ in açilis mesajlari gözükecektir. Login: Geldiginde kullanici adina ‘maintainer’, parola kismina Fortigate’in seri numarasinin basina ‘bcpb’ ifadesini ekleyerek (bcpb FGT60B390000713) giriyoruz. Ekranda “The hashed password length is invalid Login incorrect”

mesajı görüyorsak parola veya kullanici adi hatalidir veya parola girmek için geç kalmisizdir.  Bu durumda cihazi tekrar yeniden baslatarak islemi tekrarliyoruz ve biraz hizli giriyoruz. Belli bir süre geçtiginde kabul etmiyor.Islem basarili olursa ‘#’ satirina düseriz. Bundan sonra asagidaki sekilde admin parolasini degistiriyoruz.

 #config system admin

#edit admin

#set password 1234

#end

veya fabrika ayarları için cihazı factoryreset yapmak gerekebilir.consoledan execute factoryreset yazıp Y tuşuna basınca cihazdaki tüm ayarlar gider ve cihaz fabrika ayarına döner,cihaz fabrika ayarına dönünce https://192.168.1.99 nolu ip den eriþilebilir.

videosunu izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=CoRhQtPtXBc&feature=youtu.be

iletişim için info@f1teknoloji.com.tr

Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Savaş Demir teknik@f1teknoloji.com.tr